Jak je to doopravdy s podporou fotovoltaiky?

Jak je to doopravdy s podporou fotovoltaiky?
Postoji Čechů k obnovitelným zdrojům je pozitivní a energie z obnovitelných zdrojů patří mezi jejich priority.

Před několika týdny jsme psali o postoji Čechů k obnovitelným zdrojům. Ten je pozitivní a energie z obnovitelných zdrojů patří mezi jejich priority. Mezi naše priority. Kromě toho považujeme solární energii hned po větrné energii za tu nejbezpečnější. Proč je tedy kolem podpory fotovoltaiky v poslední době takový povyk? 29 miliard korun, kterými stát může podpořit solární výrobu energie, údajně skončí v černé díře. Je to opravdu tak nenávratná investice, jak je prezentována?

Nová studie společnosti EY prokázala, že podpora ve výši 29 miliard korun se vládě až z poloviny vrátí na daních a ostatních poplatcích a odvodech, které solární energetické společnosti odvádějí. Celkem je to 14,1 miliardy korun plynoucích do veřejných rozpočtů, z nichž 6,9 miliardy tvoří odvody daní do státního rozpočtu a zbylých 7,2 miliardy korun odvody za zaměstnance, příjmy obcím a další příjmy.

I přes to všechno vláda na konci dubna schválila snížení podpory pro solární elektrárny na minimální úroveň danou Evropskou komisí. Důsledek toho by měl být roční úspora ve výši 7–10 miliard korun. Na druhé straně ale stojí vládní energetiko-klimatický plán, který počítá se zvýšením instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren až o 1900 MW do roku 2030. Od roku 2012 přitom instalovaný výkon solárních elektráren spíše stagnuje. Doba solárních baronů je dávno pryč a tisíce běžných domácností a firem, které se v nedávné minulosti zadlužily, aby v dobré víře investovaly do ekologické výroby energie, jsou nyní ve svízelné situaci, do níž se nedostaly svou vinou, ale kvůli chybám jejich vlády. Naší vlády.

Přečtěte si další články...

Odebírejte novinky

Zadejte Váš email a budeme Vám zasílat novinky uhledně dění v naší společnosti.
Solární panel
Dekorace