15 let společnosti

Vážení kolegové, investoři, přátelé,

v roce 2009 se stalo několik, pro mnohé důležitých, událostí. Slovensko přijalo Euro jako svou měnu, Barack Obama se stal prezidentem USA, byl vydán operační systém Windows 7, Metallica byla uvedena do rokenrolové síně slávy a byla založena společnost GEEN.

Od počátku měla společnost jasné cíle. Stát se energetickou a developerskou společností evropského formátu, která dokáže elektrárny postavit, provozovat a zároveň dodat zákazníkům vyrobenou energii. Dále bylo jasné, že svoji filozofii, založenou na motu „Čistá energie, čistá budoucnost“, nemůže postavit na ničem jiném než na obnovitelných zdrojích energie.

První roky společnosti byly ve znamení developmentu. Stavěli jsme fotovoltaické elektrárny pro zahraniční investory a naučili se tak, jak je správně a za přiměřené finance postavit, ale také, jak je správně provozovat. Zároveň jsme věděli, že chceme elektrárny nejen stavět, ale i mít pod vlastní kontrolou, tedy vlastnit je. První elektrárnu jsme koupili v roce 2013 u obce Hrabišín. Jedná se o technologicky krásnou fotovoltaickou elektrárnu postavenou v roce 2009 s instalovaným výkonem 200 kWp, která má možnost automatického natáčení za sluncem. V následujícím roce jsme nakoupili elektrárny dvě, a to v obcích Banín a Šumperk. Nákupem těchto dvou elektráren jsme zdvojnásobili svou výrobní kapacitu. Zároveň jsme v roce 2014 zahájili vlastní servis elektráren, začali jsme se porozhlížet po zahraničních trzích, především v Gruzii a Chorvatsku a také jsme nabídli své dluhopisy prvním investorům.

Fakt, že jsme do svého portfolia nejdříve načerpali podkladové aktivum, v našem případě elektrárny, a teprve poté do business modelu zapojili investory, nás odlišuje od většiny emitentů na trhu. Ručíme totiž reálným majetkem a naše dluhy nepřekračují a nikdy nepřekračovaly hodnotu podkladového aktiva. Majetkem jsou nejen elektrárny jako takové, ale i smlouvy, které tyto elektrárny mají, smlouvy s dlouhodobě garantovanými výkupními cenami.

Video - 15 let společnosti Geen

V roce 2015 došlo k nákupu velké fotovoltaické elektrárny u Štipoklas a hodnota společnosti se opět zdvojnásobila. Začali jsme intenzivně pracovat na projektu GEEN optim, tedy společnosti, která provádí audity energetické náročnosti, navrhuje úsporná opatření a pak je také realizuje. Mimo jiné jsme také spustili naše vlastní dohledové centrum, které nám pomáhá sledovat a nastavovat optimální podmínky našim elektrárnám pro výrobu.

Historicky nejvíce elektráren jsme nakoupili v roce 2016. Konkrétně jsme do našeho portfolia zařadili osm elektráren, tři vodní a pět fotovoltaických. Jednou z fotovoltaických elektráren, kterou jsme v tomto roce uvedli do provozu, je i FVE Chabařovice – Vyklice, která je naší největší solární elektrárnou s instalovaným výkonem 4,4 MWp. Taková elektrárna by dokázala pokrýt celoroční spotřebu menšího města. Zároveň jsme vstoupili na pole dodávky elektřiny a plynu koncovým zákazníkům. Hodnota společnosti tak raketově vzrostla, konkrétně na hodnotu 1,61 MLD Kč.

V rámci developmentu se začaly formovat projekty v Gruzii a Chorvatsku. Ty na řadu přišly v následujícím roce 2017. Rok významný z pohledu výstaveb. V Gruzii jsme začali stavět vodní elektrárnu Jonouli 1 a v Chorvatsku první elektrárnu spalující biomasu, Benkovac. Zároveň jsme v tomto roce dokoupili jednu fotovoltaickou a další tři vodní elektrárny v Česku, konkrétně na řece Ploučnici. Jsou to krásná technická díla, přesně 100 let stará a přitom jsou s minimálními servisními zásahy plně funkční dodnes. Věříme, že po dobu dalších 100 let to bude stejné. Toto je naše přesvědčení. Stavět a věnovat se podkladovým aktivům, která mají smysl, překonala několik historických finančních krizí a která můžeme hrdě přenechat i dalším generacím.

Benkovac, první naši elektrárnu na biomasu v Chorvatsku a Jonouli 1, vodní elektrárnu v Gruzii jsme dostavěli a spustili v roce 2018. Naše společnost se tímto krokem stala plnohodnotnou mezinárodní energetickou společností. To, abychom měli za splněný náš cíl stát se energetickou společností evropského formátu, se ještě nestalo, ale v tomto roce jsme jasně ukázali, že to umíme a je jen otázkou dalšího času, abychom tohoto cíle dosáhli. Hodnota společnosti vzrostla téměř na hodnotu 4 MLD Kč a stejně tak začíná růst i povědomí o ní samotné.

V následujících letech jsme v Chorvatsku postavili další dvě obdobné elektrárny, jako je ta v Benkovaci. Jedná se o elektrárny ve městě Županja a pak ve městě Gospić, které je příhodně rodištěm jednoho ze zakladatelů energetiky a elektrifikace Nikoly Tesly. Tyto stavby byly dokončeny a do provozu předány v letech 2019 – 2021. A hodnota společnosti přesáhla 5,5 MLD Kč.

V letech 2021 – 2023 jsme se věnovali intenzifikaci našeho portfolia. V Chorvatsku jsme naše elektrárny vybavili FVE panely na střechy a postavili jsme sušárnu dřeva pro výrobu nábytkářského řeziva, kde je využíváno přebytečné teplo. I popel z našich elektráren, který je bohatý především na vápník, draslík a fosfor, je dále zužitkován a to k výrobě hnojiv. Postavili jsme peletační linku, která využívá dřevní štěpku a vytváří pelety. Ty jsou velmi žádaným artiklem pro spalování v domácím prostředí. V roce 2023 jsme získali certifikaci ENplus A1, naše pelety jsou tedy té nejvyšší kvality. Dalším doprovodným projektem, který spouštíme v roce 2024, je briketizační linka v Gospići. Ta vyrábí, podobně jako peletační linka v Županji, výrobky pro spalování v domácnostech, tentokrát to jsou ovšem dřevěné brikety. Tyto doprovodné projekty jsou pro naše smýšlení a firemní politiku velmi důležité, neboť díky nim dokážeme využívat maximum potenciálu našich chorvatských elektráren. Využíváme teplo, prach, popel, pálíme štěpku různé kvality, jak dřevní tak vytříděnou z odpadní biomasy, využíváme volné plochy našich střech, ke snížení vlastní spotřeby a tím i větší účinnosti elektrárny... Všemi těmito kroky se nám daří maximálně naplňovat naše motto „Čistá energie, čistá budoucnost“.

Video - Jak přibývaly elektrárny v průběhu let do portfolia Geen

Zapojením všech našich dosavadních projektů naše společnost dosáhla v dnešních dnech skvělých hodnot:

 • Aktiva společnosti jsou v hodnotě 6,3 mld. Kč
 • Vlastní kapitál (aktiva po odečtení veškerých dluhů) máme 1,8 mld. Kč
 • Roční výnosy činí 1,22 mld. Kč
 • Vlastníme 20 elektráren a další rozpracované projekty
 • Servisujeme elektrárny sobě i dalším subjektům a poskytujeme nepřetržitý dohled nad nimi
 • V Chorvatsku vyrábíme dřevěné brikety a pelety v nejvyšší kvalitě, sušíme dřevo, pomáháme vyrábět ekologické hnojivo pro zemědělství, jímáme prach a pomáháme ekologizaci stavebního průmyslu
 • Zaměstnáváme téměř 200 lidí
 • Působíme v 5 zemích světa
 • Obhospodařujeme přes 25 000 zákazníků
 • Pomáháme s úsporou energií v domácnostech i podnicích
 • Za deset let našeho dluhopisového programu jsme našim investorům vydělali a na kuponech vyplatili 845 839 275 Kč a na jistinách splatili 3 096 805 976 Kč... jen v roce 2024 jsme vyplatili přes 90 mil. Kč na výnosech a přes 700 mil. Kč na jistinách

Plány naší společnosti nejsou malé, kdo by si také dával nízkých cílů. Ty naše jsou ovšem dobře zvládnutelné. Máme zkušenosti, stali jsme se hráčem na trhu, který je již dobře vidět a má sílu, umíme hledat investiční příležitosti a umíme je přeměnit v realitu, umíme řešit nenadálé situace, myslíme ekologicky a jsme solventní. To jsme za dobu naší činnosti jasně prokázali.

Nyní nás čeká další expanze do Evropy. Máme v hledáčku desítky projektů. Většina z nich nám ovšem propadne našim sítem, protože vybíráme projekty pečlivě, musí nám dávat smysl jak ekonomický, tak musí zapadat do naší filozofie. Pro představu, realizujeme cca 1 projekt ze 100, které nám „přistanou“ na stole.

Nyní se zaměřujeme na projekty využívající střech průmyslových objektů, které budeme kombinovat s dalšími technologiemi. Velký potenciál má stále sluneční energie, ale důležité je udržet také stabilní dodávky energie. Tam směřují nyní naše plány. Naplňování energetické koncepce centrálních a decentrálních zdrojů a zároveň bezpečnosti přenosové soustavy. Máme před sebou obrovskou spoustu práce... a těšíme se na ni.

Vážení přátelé. Patnáct let uteklo jak voda a další skvělé roky nás čekají. Úspěch GEEN je dílem našeho zkušeného týmu a důvěry finančních investorů, i díky nim jsme schopni realizovat naše vize.

Nikdy jsme neslibovali zázračně vysoké výnosy, protože víme, že bezpečné a konzervativní investice, jako jsou elektrárny v portfoliu GEEN, dokáží garantovat právě takováto zhodnocení. Díky GEEN jste úspěšně rostli i vy, proto věříme ve společnou spolupráci i do budoucna.

Věříme, že jsme přinesli mnoha lidem radost a spokojenost, hodláme v tom pokračovat.

 

ales mokry  Podpis Petra Dezorta 
Aleš Mokrý
předseda představenstva
Petr Dezort
člen představenstva

Přečtěte si další články...

Odebírejte novinky

Zadejte Váš email a budeme Vám zasílat novinky uhledně dění v naší společnosti.
Solární panel
Dekorace
Slavíme 15 let společnosti GEEN