Recyklace solárních panelů

Recyklace solárních panelů
Solární panely, které dosloužili, lze v recyklovat a v případě těch modernějších až do 100 %.

Energetický holding GEEN svou obchodní strategii vedle investic do vodních elektráren a biomasových spaloven zaměřil i na oblast solární energie, právě z důvodu, že vedle samotné ekologické podstaty principu energetického zdroje, se jedná o technologie, které jsou již dnes z velké míry ekologicky recyklovatelné. V budoucnu lze předpokládat i snižovaní nákladovosti samotné technologie. Solární panely, které dosloužili, lze v recyklovat a v případě těch modernějších až do 100 %.

V Česku jsou téměř z 98 % instalované křemíkové panely, kde až 70 % tvoří sklo a 20 % hliníkový rám. Zbytek pak připadá na plasty a kovy. Panel je tak možné plně recyklovat – sklo až z 95 %, hliník dokonce ze 100 %. Recyklace hliníku navíc šetří až 70 % energie potřebné k výrobě nového hliníku. Kromě toho, že proces recyklace je prospěšný pro životní prostředí, je také ekonomicky výhodný. Už jen rozebrání panelů a získání hliníku, mědi, stříbra nebo dalších využitelných vzácných kovů pokryje náklady na recyklaci běžných křemíkových panelů. Řadu materiálů je navíc možné opětovně zpracovat a využít při výrobě nových panelů. 

Všichni provozovatelé fotovoltaických elektráren jsou ze zákona povinni zajistit recyklaci panelů ze svých elektráren, a to smluvně prostřednictvím tzv. kolektivních systémů, které se specializují právě na odběr a samotný proces recyklace.

Přečtěte si další články...

Odebírejte novinky

Zadejte Váš email a budeme Vám zasílat novinky uhledně dění v naší společnosti.
Solární panel
Dekorace