Nové projekty v Chorvatsku

Nové projekty v Chorvatsku
Intenzifikace elektráren a doprovodné projekty v Chorvatsku

V loňském roce skupina GEEN dokončila finální fázi testování a uvedla do trvalého provozu svou třetí elektrárnu na biomasu ve městě Gospić v Chorvatsku. Po událostech minulých měsíců a dnů, kdy se potýkáme s energetickou krizí a na Ukrajině vypukla válka, se ještě více než kdy dříve ukazuje, jak správnou a důležitou cestou se GEEN při výstavbě a provozu obnovitelných zdrojů elektřiny a tepla dal. Naše cesta pomůže oprostit se od závislosti na zemním plynu. 

Nyní v našich elektrárnách v Chorvatsku probíhají přidružené projekty, které ještě zintenzivňují jejich ekonomický výkon.  

Nakoupili jsme pozemky a sušárny dřeva, které budeme využívat pro sušení stavebního i nábytkářského dřeva pro regionální dřevozpracující průmysl. Celkově se jedná o cca 30 000 mpozemků. Sušárny mají kapacitu 495 m3. K provozu sušáren budeme využívat tepla z našich elektráren.
Sušárna, exteriér
Sušárna, exteriér

Nyní probíhá projekt na nákup a provoz peletačních a briketizačních linek. Pelety jsou malé slisované válečky biologického materiálu. Může to být třeba i sláma, seno, ale nejlepší jsou dřevěné piliny. Mají výhodu, že jsou malé a díky velké hustotě a suchosti mají výbornou výhřevnost. Pelety jsou jedním ze zdrojů tepla, které jsou již nyní hojně využívány a budou využívány ještě více. Brikety jsou ze stejného materiálu, ale jsou větší. Ty se hodí výborně například do krbů, ale i do standardních kotlů. Na výrobu pelet i briket potřebujete elektřinu, teplo a surovinu. Elektřiny a tepla je na našich elektrárnách dost, dřevní štěpky, ze které pelety vyrábíme, také. Teď již jen instalovat peletační linky a můžeme se pustit do výroby dřevních pelet i briket. Linka, kterou budeme instalovat, zvládne vyrobit 3 tuny pelet a 1 tunu briket za hodinu. Pelety budou určeny zejména pro italský, rakouský a slovinský trh, kde již nyní fungují jako tradiční alternativa zejména plynových kotlů.   

Návratnost těchto projektů jsou cca 2 roky. 

Těmito projekty intenzifikujme naši výrobu, a ještě více zefektivňujeme ekonomiku našich hlavních projektů. Těmi jsou stále obnovitelné zdroje energií. V zásobě máme další ekologické přidružené projekty, které chceme navazovat na naše již provozované elektrárny. O těch vás budeme informovat, až na ně dojde řada.    

Peletizační linka, interiér
Peletizační linka, interiér

Přečtěte si další články...

Odebírejte novinky

Zadejte Váš email a budeme Vám zasílat novinky uhledně dění v naší společnosti.
Solární panel
Dekorace