České vodní elektrárny se vrací k hodnotám výroby v předchozích letech

Zatímco listopadová výroba vodních elektráren GEEN dosahovala pouze čtvrtiny hodnot z předchozích let, v únoru byla už na 93 % normálu. Březnová data směřují už na 115 % výkonnosti výroby. Loňské abnormální sucho, kdy srážky dosáhly jen ¾ srážkového normálu, znamenaly také snížení výroby elektřiny. Jen za posledních pět měsíců tak nebylo vyrobeno v 5 vodních elektrárnách GEEN očekávaných 836 MWh elektřiny, což odpovídá roční spotřebě 380 domácností. Výsledky zachraňovaly solární zdroje, kterým se naopak dařilo.

Letošní, na srážky relativně bohatá zima, znamená také přínos pro české vodní elektrárny. Česká energetická skupina GEEN, která provozuje solární, vodní a biomasové elektrárny v 5 zemích Evropy a Asie vyrobila za posledních 5 měsíců (říjen-únor) 1194 MWh elektřiny v 3 českých a 2 slovenských vodních zdrojích. To je o 836 MWh méně oproti plánu a o 167 MWh méně oproti předchozímu roku.

Data ČHMÚ ukazují, že srážky v loňském roce dosáhly jen 76 % dlouhodobého normálu (srovnání s lety 1981-2010), zatímco v roce 2017 byly srážky na 100 % předchozích let. Tento stav se podepsal také na vodních elektrárnách, které trpěly nedostatkem vody. „Po konci léta, v říjnu, byly řeky téměř prázdné. Vodní elektrárny plnily plán mezi 25-50 %, jen jedna pracovala na 74 %, ale jiná byla úplně odstavená. Srážky na konci roku a v průběhu zimy naštěstí koryta naplnily, a tak produkce roste a jedna z elektráren překročila dokonce čtyřnásobně plán,“ říká Ing. Jakub Hlubinka, manažer provozu výrobních dceřiných společností GEEN.  

GEEN očekává, že dostatek vody by měl být i v následujících měsících, díky uskladnění zásob vody ve sněhové pokrývce na horách.

Diverzifikace zdrojů zachraňuje výsledky

Loňský rok potvrdil smysluplnost diverzifikace výrobních zdrojů. Zatímco vodní elektrárny zažívaly horší sezónu, fotovoltaické zdroje díky minimu srážek a mraků doháněly výrobní výpadky. „V letních měsících solární elektrárny vyrobily o 12 % více, než jsme očekávali. Nečekaný byl pak říjen, kdy jsme díky slunečnému počasí vyrobili ze slunce dokonce o 60 % více,“ uvádí Jakub Hlubinka a dodává: „Na abnormálně suchý rok jsme u vodních elektráren zareagovali okamžitým zahájením oprav, údržby a investicemi do zvýšení efektivnosti výroby. Odstavili jsme jednu z našich elektráren – Františkov a investovali přes 5 milionů korun. Investice se nám díky očekávanému navýšení výroby o 20 % vrátí velmi rychle v následujících letech.

Přehled MVE GEEN Holding

  • MVE Benešov                  280 kW
  • MVE Františkov               576 kW
  • MVE Veleň                         700 kW
  • MVE Bujakovo SK           302 kW
  • MVE Polomka SK            390 kW
  • MVE Železná                    130 kW